Twój pracodawca wymaga od ciebie, żebyś sprawdzał e-maile poza godzinami pracy? Uważaj – to może się odbić na zdrowiu twoich najbliższych.

praca komputer laptop poczta elektroniczna email

Smartfony pozwalają nam być w nieustannym kontakcie z naszą rodziną, przyjaciółmi i… szefem. Choć czasami wcale tego nie chcemy, również po godzinach pracy, cały czas pracujemy, odpisując na wiadomości, które nasi koledzy wysłali tuż przed wyłączeniem służbowego komputera. Nie mówiąc już o sytuacjach, kiedy przełożony po prostu wymaga, żebyśmy nieustannie byli w trybie czuwania.

W rezultacie ani nie jesteśmy w pracy, ale też nie wypoczywamy. Opublikowane kilka lat temu badania zespołu dr. Williama Beckera z Virginia Tech wykazały, że nie tylko e-maile od szefa poza godzinami pracy są niezwykle stresujące, lecz nawet sama świadomość, iż przełożony oczekuje naszej dyspozycyjności wieczorem lub w weekendy. W ten sposób nie jesteśmy w stanie psychicznie odseparować się od zawodowych obowiązków, co ma wiele negatywnych skutków. Przede wszystkim są to – co wykazały badania Amerykanów – wypalenie, chroniczny stres i emocjonalne wyczerpanie.

Idąc dalej tym tropem, William Becker, we współpracy dr Liuby Belkin z Lehigh University i Sarah Tuskey z Virginia Tech, postanowił sprawdzić, jak owa niemożność „odpięcia się” od pracy działa na bliskich takiego pracownika.

Uczeni przeprowadzili ankiety wśród 142 par, w których jedna osoba musiała być „pod e-mailem” poza oficjalnymi godzinami pracy. Teoretycznie sytuacja nie wydawała się taka zła: uczeni założyli, że pracownik jest w stanie oddzielić rzeczy ważne od mniej ważnych i wyznaczyć granicę dyspozycyjności, zachowując autonomię i znajdując czas dla bliskich.

Nasze badania ujawniły to, co się dzieje w rzeczywistości: „elastyczne granice pracy” często okazywały się „pracą bez granic”, zagrażając zdrowiu oraz dobremu samopoczuciu zarówno pracownika, jak i jego rodziny

– dr William Becker.

Zespół uczonych odkrył, że choć „elektroniczna smycz” łącząca pracownika z pracodawcą nie ma wpływu na jakość jego związku i satysfakcję z relacji, to odciska się na zdrowiu jego bliskich. Innymi słowy, partnerzy osób, które nieustannie muszą być w kontakcie ze swoim przełożonym tudzież współpracownikami, nie są zadowoleni ze swojego stanu zdrowia.

– To dość nieoczekiwany efekt uboczny całej tej sytuacji – przyznaje Liuba Belkin z Lehigh University.


źródło: Anna Piotrowska (zdrowie.pap.pl)


Komentarze (0)

Rated 0 out of 5 based on 0 voters
Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Posting comment as a guest.
Rate this post:
Załączniki (0 / 2)
Udostępnij swoją lokalizację

NA DOKŁADKĘ

Cały świat zajada się plastikiem
Cały świat zajada się plastikiem
Milion składa się z groszy – oszczędzanie też jest slow
Milion składa się z groszy – oszczędzanie też jest slow
Czy kariera przedsiębiorcy jest dla ciebie?
Czy kariera przedsiębiorcy jest dla ciebie?
21 udowodnionych korzyści z ruchu
21 udowodnionych korzyści z ruchu
Lampy z natury
Lampy z natury
Miodówka Zbyszka – recepta na jesienne wieczory
Miodówka Zbyszka – recepta na jesienne wieczory
Topinambur – kochaj albo rzuć
Topinambur – kochaj albo rzuć
Domowa wegeta na trzy sposoby
Domowa wegeta na trzy sposoby
previous arrow
next arrow
Slider