Pourlopowa chandra dotyka blisko 80 procent Polaków. Objawia się ona m.in. niechęcią do pracy, rozdrażnieniem i problemami z koncentracją. Aby tego uniknąć, trzeba stopniowo zanurzać się w zawodową rzeczywistość i zadbać o relaks po pracy. I nie bać się, że coś nam się nie uda. Przez dwa tygodnie - bo tyle na ogół trwa przeciętny polski urlop - z pewnością nie ubyło nam wiedzy i kompetencji...

zmęczenie po urlopieFot. Pixabay.com 

Zdecydowana większość ludzi cierpi na spadek formy tuż po powrocie z wakacyjnego wyjazdu. Badania naukowców z Uniwersytetu Stanowego w Waszyngtonie pokazały, że wydajność pracowników wracających z urlopu wynosi zaledwie 40 procent. W Polsce na pourlopowe przygnębienie skarży się dwukrotnie więcej osób. Przypadłość ta, nazywana syndromem post-holiday spleen, objawia się rozkojarzeniem, niemożnością skupienia uwagi na obowiązkach zawodowych, bólami głowy, przygnębieniem i rozdrażnieniem. Zamiast pogodnego nastroju energii do działania pojawia się przygnębienie i złość, że wystarczyło parę dni w pracy, by zapomnieć, że się w ogóle na urlopie było.

Stan pourlopowej chandry utrzymuje się zazwyczaj od kilku dni do dwóch tygodni. Nie należy się tym niepokoić, chyba że przygnębienie i poczucie zniechęcenia nie mijają po tym czasie. Wtedy warto skontaktować się ze specjalistą, może to być bowiem początek głębszych zaburzeń nastroju, które tak naprawdę z wakacyjną przerwą nie mają nic wspólnego. Lekarze zgodnie podkreślają, że długotrwała apatia i przygnębienie są na ogół oznaką poważniejszych zaburzeń.

Aby złagodzić skutki pierwszego dnia w pracy, dobrze jest w miarę możliwości łagodnie wchodzić w nowy tryb funkcjonowania. Dobrym rozwiązaniem jest powrót z wakacyjnego wyjazdu przynajmniej dzień przed powrotem na łono firmy. Większość Polaków popełnia błąd planując wyjazd tak, że muszą wrócić do zawodowej codzienności już następnego dnia po przyjeździe do domu.

– Jest coś takiego, jak rozdrażnienie czy wahanie nastroju, wynikające z tego, że nagle z błogości, z plaży rzucamy się od razu w wir obowiązków. Dobrze jest przejść to wszystko stopniowo. Najpierw wziąć dzień wolny lub wrócić z urlopu 1-2 dni wcześniej i spokojnie dostosować się do warunków np. życia miejskiego, jeśli żyjemy w mieście – mówi psycholog Katarzyna Kucewicz.

Psychologowie radzą także stopniowe powracanie do obowiązków w pracy. Nie należy już pierwszego dnia nadrabiać wszystkich pourlopowych zaległości, ale dać sobie trzy dni na powolne zaadaptowanie się do sytuacji, zapoznanie z aktualną sytuacją, zebranie nowych informacji. W te dni szczególnie warto pomyśleć o odpoczynku po pracy, np. spotkaniach z przyjaciółmi, zajęciach sportowych.

– Warto zrelaksować się po pracy. Dobry będzie spacer czy jakiś sport, który pomaga wytwarzać endorfiny. Dobre na łagodzenie takich stresów są także masaże, zwłaszcza twarzy – mówi Katarzyna Kucewicz.

Eksperci radzą też, by bezpośrednio po powrocie z wakacyjnego wyjazdu powstrzymać się od podejmowania istotnych decyzji, zarówno zawodowych, jak i osobistych. Po udanym urlopie człowiek pozostaje pod wpływem hormonów szczęścia , a jednocześnie odczuwa przygnębienie z powodu powrotu do codziennej rutyny. Podjęte w takim stanie psychicznym decyzje mogą być zbyt pochopne. Lepiej poczekać, aż zarówno euforia, jak i pourlopowa chandra osłabną i wtedy na poważnie zabrać się za poważne sprawy.

Zródło: Newseria

 

 


Komentarze (0)

Rated 0 out of 5 based on 0 voters
Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

Posting comment as a guest.
Załączniki (0 / 2)
Udostępnij swoją lokalizację

NA DOKŁADKĘ

Kryminały i non-fiction lubimy najbardziej
Kryminały i non-fiction lubimy najbardziej
Spirulina – zielone złoto
Spirulina – zielone złoto
Szczupły piątek – jak spalić pączka?
Szczupły piątek – jak spalić pączka?
Bomboloni soffici – pieczone włoskie pączki
Bomboloni soffici – pieczone włoskie pączki
Maseczka z kwiatu paproci
Maseczka z kwiatu paproci
Dłonie, które leczą
Dłonie, które leczą
Smak Pomorza: zupa bursztynowa
Smak Pomorza: zupa bursztynowa
Śląskie skarby – Nikiszowiec
Śląskie skarby – Nikiszowiec
Arrow
Arrow
Slider