Fot. Pixabay

Biżuteria, pudełeczka czy meble to tylko część rzeczy, które można stworzyć z bursztynu. W Muzeum Bursztynu można dowiedzieć się, jak powstaje morskie złoto i do czego nasi przodkowie używali tego niezwykłego kamienia. Jantar do dziś nie stracił na popularności, a nawet ją zyskuje – w kuchni!

Fot. Krzysztof Chmielewski

Przez lata mocno zaniedbany, stał się perłą w koronie górnośląskiej architektury. Jeden z pierwszych obiektów Szlaku Zabytków Techniki, w 2011 r. ustanowiony pomnikiem historii – Nikiszowiec doczekał się odrodzenia. Kto go nie widział, dużo stracił.

Fot. Pixabay

Dyskusja o tym, która opcja jest lepsza – first czy last minute – przypomina nieco dywagacje o wyższości jednych świąt nad drugimi. Zwolennicy każdej z tych wakacyjnych opcji mają swoje żelazne argumenty, zresztą bardzo rozsądne i słuszne. Oferty przedsprzedaży w biurach turystycznych nadal ustępują pola swoim konkurentom „z ostatniej chwili”, wielu z nas przyswoiło sobie bowiem przekonanie, że tylko wyprzedaże i końcówki serii pozwalają ubić naprawdę korzystny interes. Tymczasem wakacyjny wypoczynek opłaca się starannie zaplanować.

Fot. Michael Schlige via Flickr.com

Wiecie, gdzie mieszka święty Mikołaj? Wiadomo, że w Laponii, ale gdzie dokładnie? Czy nadal marzycie, żeby go odwiedzić? A czy nie będzie jeszcze ciekawiej, gdy w magicznym Rovaniemi uda się wam przekroczyć linię koła podbiegunowego – równoleżnik 66°33’39”N?

Fot. Magdalena Turska

Wybrałam się do Międzyzdrojów w marcu, jeszcze przed przestawieniem czasu, więc dość szybko robiło się ciemno. Postanowiłam pojechać, ponieważ praca stawała się coraz bardziej mierżąca, a moje nerwy co rusz dawały do wiwatu współpracowniczkom. Zapakowałam samochód i ruszyłam S3 w kierunku zachodniego wybrzeża Bałtyku. Dwie godziny później byłam już na miejscu. Siąpił deszcz i wiał wiatr, więc mój nastrój nadal był wisielczy. Założyłam kaptur na głowę i ruszyłam na plażę. A tam spokojna fala i tylko delikatna mżawka. Uśmiechnęłam się na myśl, że nawet jeśli będzie padało przez cały mój pobyt, to i tak warto było przyjechać – nareszcie miałam ulubiony żywioł na wyciągnięcie ręki.

Do gospodarstwa agroturystycznego „Zapiecek” w Idzbarku na Mazurach Zachodnich trafiliśmy z polecenia znajomych. Byliśmy kompletnie wyczerpani po bardzo intensywnym roku szkolnym i zawodowym. To był ten pierwszy raz w moim życiu, kiedy o aktywnym urlopie myślałam z przerażeniem. Chciałam leżeć pod wisienką, obserwować chmury i jeść porzeczki prosto z krzaka...

Jeżeli Irlandia, to nie tylko Dublin, Klify Moheru i Ring of Kerry. Wyspa kryje wiele zakątków, w których zatrzymał się czas. Jednym z nich jest Park Narodowy Connemara, położony na zachodnim wybrzeżu w hrabstwie Galway.

Fot. Pixabay

Wołosate to idealne miejsce dla tych, którzy chcą uciec od miejskiego zgiełku. W najdalej wysuniętej na południe miejscowości w Polsce znajduje się Zachowawcza Hodowla Konia Huculskiego, a osada jest dobrym punktem startowym na Tarnicę, czyli najwyższy szczyt polskich Bieszczadów.

Fot. Nicolas Winspeare via Flickr.com

Jest taka droga w Europie, gdzie nie opłaca się być kierowcą. Lepiej wygodnie usiąść w fotelu pasażera i zanurzyć się w krajobraz. Składam to wyznanie i nie jest mi z nim ciężko, choć uwielbiam prowadzić samochód. W magicznym świecie Wogezów i Równiny Alzackiej jazda staje się metafizycznym doznaniem, a dzięki odwiedzinom w piwniczkach i winiarniach, w których każdy degustator jest gościnnie witany, na podniebieniu pasażera pozostaje smak Rieslingów, Muscatów i Gewurztraminerów.

Fot. xiquinhosilva  via Flickr

W Pradze masy turystów prowadzi duch Franza Kafki. Szlak zwiedzania można również wyznaczyć śladem rzeźb Davida Černý’ego albo zapiskami prosto z Bohumila Hrabala. Atrakcji nie brakuje, nie tylko dla piwoszy. Warto jednak wsiąść w samochód, przejechać jeszcze około 60 kilometrów i odetchnąć autentycznym czeskim klimatem w niewielkim miasteczku, gdzie po starówce nie przetacza się tłum zwiedzających.

ŚWIEŻO UPIECZONE

Żądza zemsty rodzi się w ułamku sekundy
Połknij żabę – jak walczyć z prokrastynacją
Jego wysokość pyłek pszczeli
Fenkuł na co dzień i od święta
Dziewczyna z lasu
Smartfon pod poduszką – Polaków portret własny
Kryminały i non-fiction lubimy najbardziej
Spirulina – zielone złoto
Szczupły piątek – jak spalić pączka?
Bomboloni soffici – pieczone włoskie pączki
ArrowArrow
ArrowArrow
Slider