W Polsce znanych jest wiele technik zdobienia jaj w okresie wielkanocnym. Są pisanki barwione na jeden kolor zwane byczkami lub kraszankami, malowane gorącym woskiem, drapane czy oklejane tradycyjnymi materiałami lub wycinankami.

 pisankiFot. Pixabay.com

Jajko jest bardzo starym i uniwersalnym symbolem ciągłości życia i jego odnawiania się, dlatego to jeden z najważniejszych symboli Świąt Wielkanocnych. W Polsce znanych jest wiele technik zdobienia jajek. Najprostszą techniką, popularną w środkowej części kraju, było ich barwienie na jeden kolor. Takie jednokolorowe pisanki nazywane są kraszankami lub byczkami.

– Zanim w drugiej połowie XIX wieku upowszechniły się barwniki chemiczne, wykorzystywano barwniki naturalne. I tak na przykład cebula barwi skorupki jajek na brązowo, kora dębu na czerwono-bordowy kolor, kora olchy i liście klonu dają niemal czarną barwę, a młode zboże – zieloną – opowiada dr Barbara Chlebowska z Działu Wierzeń, Obrzędów i Folkloru Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi.

Powszechnie dziś używana nazwa pisanka pierwotnie odnosiła się tylko do jajek zdobionych techniką batikową, polegającą na wykonywaniu wzorów gorącym woskiem. Mówiło się wówczas bowiem, że wzoru się nie maluje, ani nie rysuje, ale pisze.

Do nanoszenia pisankowych wzorów służą tzw. pisaki – ostro zakończone lejki, w których podgrzewa się wosk nanoszony na skorupkę, później barwi się jajko. Po usunięciu wosku pozostaje wzór w kolorze skorupki. Czynności te można powtarzać wielokrotnie nanosząc na skorupkę różne wzory i kolory, tworząc wielobarwną pisankę. – Wykonywane tą techniką, a urzekające swoją precyzją były na przykład pisanki huculskie – mówi etnograf.

Ze Śląska Opolskiego wywodzą się natomiast kroszonki – pisanki wykonywane metodą rytowniczą (drapane), która polega na wyskrobywaniu ostrym narzędziem wzoru na wcześniej zabarwionym jajku. Na Kurpiach i Ziemi Łowickiej popularną techniką zdobniczą była i jest wyklejanka. W tym przypadku jajka okleja się rozmaitymi tradycyjnymi materiałami, m.in. sitowiem, kawałkami włóczki czy sukna. Z czasem do dekorowania wielkanocnych jaj łowickie gospodynie zaczęły też wykorzystywać mo9tywy charakterystyczne dla łowickiej wycinanki.

Na pisankach pojawia się bardzo różnorodne wzornictwo, dominują jednak motywy geometryczne, charakterystyczne dla rękodzieła ludowego, ornamenty roślinne, a także symbole religijne.

Niezależnie od tego, jak wyglądają pisanki w Waszym koszyczku, jedno jest pewne – Święta Wielkanocne upłyną Wam w radosnej atmosferze, pełnej miłości, spokoju i smaków znanych od dzieciństwa. Będzie tak, ponieważ cały nasz zespół życzy Wam tego ze szczerego serca. A dobra energia zawsze dociera tam, gdzie jej miejsce. Wesołych Świąt!

 

źródło: Kurier PAP

 

 


Komentarze (0)

Rated 0 out of 5 based on 0 voters
Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Posting comment as a guest.
Give this posts your rating:
Załączniki (0 / 2)
Udostępnij swoją lokalizację

PAMIĘTAJ, ŻE

Złote myśli 1 3

NA DOKŁADKĘ

Smaczny półmetek – warzywna zapiekanka z kaszą gryczaną
Smaczny półmetek – warzywna zapiekanka z kaszą gryczaną
Dwie dusze zaprzedane srebru
Dwie dusze zaprzedane srebru
Nie tak szybko z tabletką!
Nie tak szybko z tabletką!
Acroyoga – trening, który dodaje skrzydeł
Acroyoga – trening, który dodaje skrzydeł
Zjedz literaturę: Kuchnia z Zielonego Wzgórza
Zjedz literaturę: Kuchnia z Zielonego Wzgórza
Hobby i ćwiczenia przedłużą młodość mózgu
Hobby i ćwiczenia przedłużą młodość mózgu
Zgrillowana majówka polska
Zgrillowana majówka polska
Sałatka z kozim serem, boczkiem i szparagami
Sałatka z kozim serem, boczkiem i szparagami
Arrow
Arrow
Slider